Historia Hotelu Robert's Port sięga lat 80. XX wieku, kiedy to w miejscu obecnego 4-gwiazdkowego hotelu mama właściciela, Roberta Śliwińskiego, prowadziła pensjonat "Złote Wrota".
Miejsce to już w latach 80. cieszyło się dużym zainteresowaniem i było chętnie odwiedzane przez turystów, głównie ze względu na malownicze położenie nad samym brzegiem jeziora Tałty.
Położenie pensjonatu "Złote Wrota" bezpośrednio na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich zaowocowało zbudowaniem przez Roberta Śliwińskiego floty statków pasażerskich. Zaczęło się od jednego okrętu, który na pokład zabierał 20 pasażerów. Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu usługami wśród mazurskich gości, flota stopniowo się rozwijała. Obecnie kapitan żeglugi Robert Śliwiński może pochwalić się drugą co do wielkości flotą statków pasażerskich na Mazurach, po Żegludze Mazurskiej z Giżycka. Pod banderą armatora pływają obecnie 4 statki pasażerskie, które na swoje pokłady przyjmą ponad 500 pasażerów.
W kilka lat później Robert Śliwiński postanowił rozwijać firmę w branży hotelarskiej i w miejscu pensjonatu "Złote Wrota" w 2004 roku powstał Hotel Robert's Port. Początek XXI wieku to czas dynamicznych zmian w hotelu i jego rozbudowa. Z każdym rokiem powracający goście byli zaskakiwani kolejnymi udogodnieniami i atrakcjami. Przełomowym etapem prac związanych z rozwojem hotelu był rok 2012, kiedy to ukończono budowę hotelowego instytutu SPA Witalna Przystań, dzięki czemu obiekt został skategoryzowany jako 4-gwiazdkowy.
Przez lata rozbudowywana była nie tylko infrastruktura wokół hotelu, ale również baza noclegowa. Hotel Robert’s Port po rozbudowie oferuje noclegi w 159 pokojach hotelowych i apartamentach. Na terenie hotelu, nad brzegiem jeziora, znajdują się również letnie domki. W obiekcie mieści się restauracja dla 160 osób z barem w kształcie żaglowca, restauracja a'la carte oraz zaplecze konferencyjne, w skład którego wchodzą trzy klimatyzowane sale konferencyjno–bankietowe, wyposażone w nowoczesny sprzęt audiowizualny - w tym największa, zmodernizowana w 2016 roku, sala czerwona na 200 osób.